logo promed slask
telefon

Kolonoskopia – Mysłowice

Umów się na wizytę: 32  222 45 91 / 503 929 660
 

Badanie kolonoskopowe ma na celu zdiagnozowanie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego lub wykluczenie ich istnienia. W odróżnieniu od badania radiologicznego, pozwala na bardzo dokładne obejrzenie wnętrza jelita, a także na pobranie wycinków z podejrzanych zmian celem wykluczenia lub potwierdzenia zmian nowotworowych. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych (polipy) daje szansę pełnego wyleczenia. Pracownia endoskopowa w przychodni PROMED wykorzystuje do badań nowoczesne videokolonoskopy, które dzięki swojej giętkości zapewniają optymalne, bezbolesne i komfortowe wprowadzenie aparatu.

Badanie jest konieczne, jeśli Pacjent cierpi na biegunki lub zaparcia, gdy trzeba zlikwidować krwawienie lub sprawdzić stan śluzówki. Profilaktyczne wykonywanie kolonoskopii zalecane jest raz na 10 lat u osób, które skończyły 50 lat.

Jakie choroby można wykryć podczas kolonoskopii?

Kolonoskopia ma za zadanie określić ogólny stan jelita grubego. W trakcie tego badania możliwe jest wykrycie różnego rodzaju chorób i innych problemów zdrowotnych, takich jak polipy, nowotwory, stany zapalne, infekcje itd. Im wcześniej wykryje się niepokojące zmiany, tym większa szansa na ich całkowite wyleczenie. Z tego powodu kolonoskopia jest często stosowana również w celach profilaktycznych, by wykluczyć niektóre choroby.

Wskazania do kolonoskopii

Kolonoskopię zwykle wykonuje się u osób, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy. Wskazania do przeprowadzenia takiego badania to:

  • nagła zmiana rytmu wypróżnień,
  • nasilone biegunki,
  • nieprawidłowy wynik badania radiologicznego,
  • podejrzenie raka jelita grubego,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • podejrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna,
  • podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita.

Najczęściej na kolonoskopię kieruje lekarz internista, po przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego dolegliwości odczuwanych przez pacjenta. Wykonujemy badanie kolonoskopowe w Mysłowicach, najczęściej u osób w wieku od 40 lat.

Kolonoskopię wykonuje się również w celu usunięcia polipów, zahamowania krwawienia z naczyń, owrzodzeń i guzów, pozbycia się ciał obcych z jelita grubego czy zmniejszenia ciśnienia w obrębie tego narządu. W trakcie badania możliwe jest oznakowanie zmian, które kwalifikują się do zabiegów chirurgicznych.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Nowoczesny sprzęt.

    dane kontaktowe