logo promed slask
telefon

USG – Mysłowice

Umów się na wizytę: 32  222 45 91 / 503 929 660

 

USG to jedno z najpopularniejszych badań stosowanych w diagnostyce chorób wewnętrznych. Ultrasonografia jest nieinwazyjną, bezbolesną, dokładną metodą diagnostyki obrazowej, która pozwala zobaczyć przekrój badanego obiektu. USG ma zastosowanie w wielu specjalizacjach medycznych, m.in. ginekologii, kardiologii, neurologii, okulistyce, urologii i wielu innych. Na takie badanie pacjenta może skierować specjalista oraz internista.

Pracownia USG w ostatnich dniach wzbogaciła się o nowoczesny aparat USG firmy GE wyposażony w 3 głowice do badań jamy brzusznej, tarczycy, piersi, stawów oraz Doppler naczyń, a także głowice do badań USG serca – UKG.

Badania USG w Mysłowicachwykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy z licznymi certyfikatami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego są doskonałym narzędziem do nieinwazyjnej i szybkiej diagnozy schorzeń jamy brzusznej, tarczycy, naczyń serca oraz stawów.

Jak przebiega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne to bezpieczna i bezbolesna metoda diagnostyczna wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do wizualizacji struktur wewnętrznych ciała. W celu wykorzystania tej techniki konieczne jest odkrycie części ciała, która ma zostać poddana badaniu.

Lekarz nanosi na skórę pacjenta żel, który pomaga w transmisji fal dźwiękowych między sondą a skórą oraz zapobiega powstawaniu powietrza zakłócającego obraz. Specjalna sonda ultrasonograficzna jest umieszczana na obszarze ciała, który ma zostać zbadany. Urządzenie to zawiera przetwornik wysyłający i odbierający fale dźwiękowe.

Podczas badania specjalista przesuwa sondę po skórze, aby uzyskać różne widoki struktur wewnętrznych. Na monitorze są wyświetlane obrazy w czasie rzeczywistym. W każdej chwili możliwe jest wykonanie zrzutów ekranu, które następnie znajdą się w dokumentacji.

W trakcie badania USG lekarz może komunikować się z pacjentem, prosząc go o zatrzymanie oddechu lub zmianę pozycji ciała, aby uzyskać lepszy dostęp do badanego obszaru. Osoba badana może również obserwować obraz na specjalnym monitorze. Po zakończeniu całej usługi konieczne jest usunięcie żelu ze skóry.

W wyniku badania USG powstaje kompletna dokumentacja, która obrazuje stan poszczególnych narządów. W późniejszym czasie powinna być ona zinterpretowana przez specjalistę. Obraz USG umożliwia bowiem wykrycie wielu chorób lub ich wykluczenie.

 

Jak się przygotować do badań USG?

    dane kontaktowe