logo promed slask
telefon

Gastrolog – Mysłowice

Dr hab. n. med. Anna Kasicka Jonderko
Dr n. med. Dariusz Gil
Dr n. med. Aleksander Michalski

Umów się na wizytę: 32 222 45 91  / 503 929 660

poradania gastroenterologiczna

Gastrolog specjalizuje się w wykrywaniu chorób układu pokarmowego, zwłaszcza zaburzeń przełyku, żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych (wątroba, trzustka) oraz dróg żółciowych. To do tego lekarza trafiają pacjenci z problemami:

 • przełyku, takimi jak: zgaga, reflux żołądkowo-przełykowy, trudności w przełykaniu;
 • żołądka i dwunastnicy, takimi jak: zapalenia błony śluzowej, wrzody, krwawienia z przewodu pokarmowego, zakażenie Helicobacter pylorii;
 • jelit i odbytu, takimi jak: krwawienia, wzdęcia, zapalenia, bóle brzucha, zaparcia, biegunki.

Podstawą do zdiagnozowania i zastosowania skutecznego leczenia problemów układu pokarmowego najczęściej jest badanie gastrologiczne.

Podczas pierwszej wizyty gastrolog najczęściej przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i zapoznaje się z jego stanem zdrowia. Pyta o stosowaną dietę, styl życia, przyjmowane leki i suplementy, przebyte zabiegi oraz choroby występujące w rodzinie. Rozmawia z pacjentem również na temat niepokojących objawów. Na tej podstawie specjalista wskazuje kolejne kroki i zleca badania – m.in. gastroskopię czy USG jamy brzusznej.

Gastroskopia w Mysłowicach

Gastroskopia to diagnostyczna procedura medyczna, w której lekarz używa giętkiego, cienkiego rurkowatego instrumentu zwanej endoskopem do oglądania wnętrza przełyku, żołądka i pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicy). Procedura ta pozwala na dokładną wizualizację i ocenę błony śluzowej tych struktur oraz umożliwia pobieranie próbek tkankowych (biopsji) w celu analizy laboratoryjnej. Badanie zwykle jest wykonywane na czczo – nie należy spożywać posiłków przez określony czas przed gastroskopią.

Przed rozpoczęciem badania gardło pacjenta jest znieczulane miejscowo, co ma na celu złagodzenie dyskomfortu związanego z wprowadzaniem endoskopu. Gdy preparat zacznie działać, lekarz delikatnie wprowadza giętki endoskop przez usta pacjenta i prowadzi go przez przełyk, żołądek, aż do dwunastnicy.

W trakcie badania lekarz obserwuje na monitorze obraz z wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy. Endoskop jest wyposażony w źródło światła oraz kamerę, co umożliwia wyświetlanie obrazów w czasie rzeczywistym. W trakcie gastroskopii lekarz może również pobierać małe próbki tkanki (biopsje) w celu przeprowadzenia analizy laboratoryjnej. Takie rozwiązanie pozwala na dokładniejszą ocenę stanu zdrowia błony śluzowej oraz umożliwia diagnozowanie różnych schorzeń.

W trakcie gastroskopii lekarz może również wykonywać zrzuty ekranu lub nagrywać wideo z badania w celu późniejszej analizy lub przekazania informacji pacjentowi. Zazwyczaj zdjęcia i nagrania są dodawane do dokumentacji medycznej, która ułatwia zaznajomienie się z danym przypadkiem kolejnym lekarzom.

Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?

Gastroskopia to badanie wykonywane przede wszystkim u osób, które borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Wskazaniem do jego przeprowadzenia są takie problemy zdrowotne, jak:

 • zgaga,
 • trudność w przełykaniu,
 • smoliste stolce,
 • bóle w nadbrzuszu,
 • nudności i wymioty,
 • nagła utrata masy ciała,
 • brak apetytu,
 • częste odbijanie,
 • stwierdzone choroby układu pokarmowego.

Badanie wykonuje się również u pacjentów z dodatnim wynikiem na krew utajoną w kale oraz rozpoznaną niedokrwistością lub niedoborem żelaza. W takich przypadkach powinno ono zostać przeprowadzone w trybie pilnym.

Gastroskopię można wykonać również w celach profilaktycznych. Takie rozwiązanie jest zalecane kobietom i mężczyznom po 40. roku życia. W ich przypadku badanie powinno być przeprowadzane co pięć lat. Ma ono na celu wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych – ryzyko raka jelita i żołądka jest większe u osób po 40-stce.

Gastroskopię wykonuje się również przed zabiegami chirurgicznymi, jak np. usunięcie pęcherzyka żółciowego. Takie badanie pozwala na określenie stanu układu pokarmowego przed podjęciem dalszych kroków.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak przygotować się do gastroskopii?

Kto powinien wykonać badanie endoskopiczne?

Profilaktyka układu pokarmowego.

  dane kontaktowe