logo promed slask
telefon

PRZYGOTOWNIE DO KOLONOSKOPII

Kolonoskopia jest badaniem, które wymaga specjalnego przygotowania. Przestrzeganie zaleceń lekarza i właściwe przygotowanie się do zabiegu wpływa na jego prawidłowy przebieg i rzetelny obraz diagnostyczny.

 

ZALECENIA NA KILKA DNI PRZED ZABIEGNIEM

na 7 dni przed planowaną kolonoskopią należy stosować dietę bezresztkową
na 3 dni przed badaniem nie należy spożywać tłustych wędlin i mięs, sałatek jarzynowych, buraków, warzyw i owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek), pieczywa ziarnistego, pestek (np. maku). W tym czasie zalecana jest dieta półpłynna, kisiele, kleiki, ryż, makaron, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, herbata, kawa tylko rozpuszczalna
na 3-5 dni przed badaniem należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi, np. Acard, Polocard

 

ZALECENIA W DNIU ZABIEGU

osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.

 

ZALECENIA PO ZABIEGU

Wystąpienie jakichkolwiek objawów w ciągu kilku godzin po badaniu (np. silny ból jamy brzusznej, czarny stolec) należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.
Zalecenia po badaniu: Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić papierosów.

 

Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania. Badania dodatkowe, np. badania krwi, nie są konieczne chyba, że lekarz kierujący zaleci inaczej.

Przygotowanie do kolonoskopii uzależnione jest od godziny badania i różni się w zależności od preparatu oczyszczającego.

Badanie odbywa się zawsze po pisemnej zgodzie pacjenta.

    dane kontaktowe