logo promed slask
telefon

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO GASTROSKOPII

Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną do oceny części układu pokarmowego – przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku, po miejscowym znieczuleniu gardła. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut.

Do gastroskopii należy się odpowiednio przygotować, żeby umożliwić jak najlepszy ogląd wnętrza przewodu pokarmowego. Jak to zrobić? Poniżej kilka najważniejszych zasad, dzięki którym uzyskany obraz będzie czysty, bez zakłóceń i pozwoli na trafną diagnozę.

 

ZALECENIA NA DZIEŃ PRZED ZABIEGNIEM

  • dzień przed zabiegiem nie należy jeść sałatek jarzynowych, owoców drobno-pestkowych jak: kiwi, porzeczki, truskawki itp. oraz pestek (np. maku), a także pieczywa ziarnistego;
  • dzień przed zabiegiem można zjeść delikatną kolację około godz. 18.00;

 

ZALECENIA W DNIU ZABIEGU

  • w dniu badania, na 8 godzin przed nim, nie należy już nic jeść;
  • w razie pragnienia można napić się niegazowanej lub przegotowanej wody do 2 godzin przed badaniem;
  • osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody;
  • przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.

 

ZALECENIA PO ZABIEGU

  • Do godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić papierosów.

 

Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania. Badania dodatkowe, np. badania krwi, nie są konieczne chyba, że lekarz kierujący zaleci inaczej.

Badanie odbywa się zawsze po pisemnej zgodzie pacjenta.

Instrument służący do badania jest poddany dekontaminacji, dzięki czemu zainfekowanie Pacjenta podczas badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypaczkami, co także zabezpiecza przed zakażeniem.

    dane kontaktowe